Jeśli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem możesz w bezpieczny sposób zgłosić ten fakt pracownikowi socjalnemu, policji, pedagogowi szkolnemu, pracownikowi ochrony zdrowia.
Ustawą z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw wprowadzono wśród wielu zmian – jako nowe zadanie własne każdej gminy, obowiązek tworzenia zespołu interdyscyplinarnego.
Zgodnie z ustawą zespół interdyscyplinarny stanowi element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i jest metodą pracy w tym obszarze, opartą na systemowej współpracy lokalnych instytucji, podmiotów i służb oraz na wielopłaszczyznowym podejściu do problemu przemocy.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji związanych z realizacją zadań na rzecz pomocy osobom indywidualnym, rodzinom, grupom problemowym bądź środowisku. Są to osoby z różnych grup zawodowych reprezentujący instytucje publiczne, odpowiedzialne za realizację zadań, m.in. przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, kuratorskiej służby sądowej, oświaty, ochrony zdrowia, lokalnych organizacji pozarządowych.
Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Sokolnikach jest Ewa Szandała. Cele Zespołu Interdyscyplinarnego:
- Pomoc osobom, rodzinom, grupom problemowym i środowiskom dysfunkcyjnym w przezwyciężeniu ich problemów.
- Efektywne podejmowanie działań pomocowych i interwencyjnych w momencie zaistniałego problemu.
- Współdziałanie z innymi podmiotami przy rozwiązywaniu problemu i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
- Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
Posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie odbywają się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące lub na bieżąco w razie potrzeby. Grupy robocze odbywają się na bieżąco w ramach potrzeby.
W Gminie Sokolniki działa Zespół Interdyscyplinarny ds. przemocy w rodzinie. Głównym zadaniem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zgłoszeń w zakresie stosowania przemocy dokonywać można osobiście lub telefonicznie :
- Kontakt do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie :
Dzielnicowy rejonu 5
sierż. sztab. Piotr Płachta
telefon: 627 832 451 kom. 690 115 332 dzielnicowy.wieruszow5@wieruszow.ld.policja.gov.pl - Kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sokolnikach
Telefon: ( 62) 78 46 190 zespol-gops@sokolniki.pl
Poniedziałek 7.30 do 15.30
Wtorek 8.30 do 16.30
Środa 7.30 do 15.30
Czwartek 7.30 do 15.30
Piątek 7.30 do 15.30